Erdoğan teşkilatla buluştu, 3’er aday istedi: Zarftaki isimleri sadece kendisi biliyor

AK Parti’de aday belirleme süreci hızlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün, Ankara, İzmir teşkilatı, milletvekilleri ve MKYK ile ayrı ayrı görüştü. 

Seçim çalışmaları kapsamında “mini temayül”lere odaklanan ve adaylıklar için 3’er isim isteyen Erdoğan, “birlik ve beraberlik kazanacak” diyerek “küskünlük olmasın” mesajı verdi. 

6 SAATLİK TOPLANTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığındaki toplantılar yaklaşık 6 saat sürdü. Erdoğan, temayül yoklamaları ve anket çalışmalarına kadar tüm analizleri değerlendirdi. 

ZARFTAKİ İSİMLERİ SADECE ERDOĞAN BİLİYOR

Yeni Şafak’ta yer alan habere göre, Erdoğan’ın teşkilattan istediği aday isimleri kağıtlara yazılarak zarfa konuldu ve teslim edildi. Zarfa yazılan isimler, sadece Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından biliniyor. 

MKYK’da MHP ile iş birliğine ilişkin son ayrıntılar da ele alındı. Anketin yanı sıra Aday Tespit Komisyonu’nun çalışmaları konuşuldu. 

“KÜSLÜK OLMASIN”

Yerel yönetimler, seçim işleri ve teşkilat başkanlığı tarafından kurulan komisyonun hazırladığı listeler üzerinden değerlendirmeler de yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan, AK Parti Ankara milletvekilleri ve Ankara’nın mevcut ilçe belediye başkanları ile görüşmesinde yerel seçimleri işaret ederek, “birlik ve beraberlik kazanacak” dediği öğrenilirken “küskünlük olmaması” gerektiğini ifade ettiği belirtildi.

YÜZDE 50 DEĞİŞİM

Ankara’ya özel temayül yoklaması yapılırken Erdoğan, vekiller ve belediye başkanlarından Ankara Büyükşehir Belediyesi ve ilçeler için üçer aday isim önerisi istedi. Toplantı kapsamında başkan ve milletvekilleri görüşlerini Cumhurbaşkanı Erdoğan’a iletti. Yapılan çalışmalara göre AK Parti’nin Ankara mevcut ilçe belediye başkanlarında yüzde 50 değişime gideceği öğrenildi.

CUMHUR’DA FERMUAR FORMÜLÜ

31 Mart için iş birliğini büyük oranda netleştiren AK Parti ve MHP, bazı ile ve ilçelerde yönetimleri kazanmak için meclis adaylıklarında ‘fermuar liste’ ile seçime girecek.

Cumhur İttifakı’nın ortakları AK Parti ve MHP’de yerel seçim için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. 30 büyükşehir, 51 il ve ilçeleri olmak üzere değerlendirmeler yapan ortak komisyon, bazı il ve ilçelerde yönetimleri kazanmak için meclis adaylıklarında da iş birliğine gidecek.

TABANA GÖRE SIRALAMA

AK Parti’nin MHP ile il ve ilçe meclis üyelerine kadar ittifak açıklamasının ayrıntıları da netleşmeye başladı. AK Parti ve MHP, bazı ile ve ilçelerde yönetimleri kazanmak için meclis adaylıklarında ‘fermuar liste’ ile seçime girecek. 2019 seçimlerinde kaybedilen il ve ilçe yönetim listelerinde bu formüle başvurulacak. İl ve ilçedeki tabana göre de meclis üyelikleri için sıralamalar yapılacak.

ÇEVRE İLÇELER GÜNDEMDE

On toplantıyı geride bırakan seçim komisyonunda MHP’den, AK Parti’ye “Başkentin çevre ilçelerinde aday gösterme” talebi geldiği öğrenildi. Heyetler arasındaki görüşmelerde Kalecik, Elmadağ ve Akyurt ilçelerinde MHP’nin adayının desteklenmesi gündeme geldi. Komisyonun yapmış olduğu toplantılar neticesinde hazırlanan raporlara ise son kararı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli verecek. Geçtiğimiz hafta 10’ncu toplantısını gerçekleştiren AK Parti ve MHP heyetlerinin bu hafta 11’inci toplantı için bir araya gelmesi bekleniyor.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x