Türk heyeti Rusya’ya gidecek

Novak, Rusya ile Türkiye arasında heyet düzeyinde gerçekleşen görüşmenin ardından Rossiya 24 TV kanalına yaptığı açıklamada, her iki tarafın da bu amaçla bir yol haritası hazırladığını söyledi.

Cumartesi günü Türkiye’nin başkenti Ankara, ticari ve ekonomik işbirliğine ilişkin Rusya-Türkiye ortak hükümetlerarası komisyonunun 18. toplantısına ev sahipliği yaptı. Rusya heyetine Novak, Türk heyetine Ticaret Bakanı Ömer Bolat başkanlık etti.

Novak, “Türk heyeti, Gazprom’un bu alandaki gelişmelerini öğrenmek için St. Petersburg’a gelmeyi planlıyor ve eminim ki yakın gelecekte bu projenin pratik uygulamasına ilişkin anlaşmalara varılacaktır.” dedi.

Rusya-Türkiye işbirliğinin genişlediğini ve nadir metal işleme, kompozit malzeme üretimi ve lityum iyon pillere dayalı enerji depolama cihazları gibi ileri endüstriler de dahil olmak üzere bir dizi alanda ortak proje olasılığı bulunduğunu söyledi.

Kendisi, Rusya’nın en önemli ithalat ve ihracat koridorlarından biri olmaya devam ettiğini belirterek, Türkiye’nin transit rolüne övgüde bulundu.

“Gelecek yıl hayata geçirilen amiral gemisi projemiz Akkuyu Nükleer Santrali, Türk tüketicisine ilk enerjiyi sağlayacak. İnsani, eğitimsel ve kültürel ilişkilerde de işbirliğinin geliştirilmesini düşünüyoruz.”

Novak, Türkiye’nin geçen yıl Rusya’nın en büyük ticaret ortakları listesinde ikinci sırada yer aldığını ve tarafların, iki ülke cumhurbaşkanlarının talimatı doğrultusunda ikili ticaret cirosunu yıllık 100 milyar dolara çıkarmak için çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Ticarette uzlaşmayı sağlayacak finansal etkileşim ve turistlerin Türkiye’yi ziyaret ederken ödeme yapma imkanı konularının da gündemde olduğunu kaydetti.

“Bu yıl Türkiye’ye rekor sayıda Rus turistin gelmesini bekliyoruz. Yıl sonuna kadar 5 milyonun üzerinde turistin Türkiye’yi ziyaret etmesi bekleniyor.”

Novak’a göre, toplantı sırasında taraflar, Rus nükleer şirketi Rosatom’un kuzeydeki Sinop ilindeki ikinci Türk nükleer santralinin inşasına katılma olasılığı da dahil olmak üzere nükleer alandaki yeni projeleri de tartıştı.

Rusya-Türk turizm işbirliği insanları birleştiriyor

Türkiye Ticaret Bakanı Ömer Bolat ise Rus ve Türk heyetlerinin üç gündür yoğun bir şekilde çalıştıklarını ve ekonomik ilişkilerin daha da güçlenmesinin önünü açacak iki belgeye imza attıklarını söyledi.

Bolat, enerji sektörünün geleneksel olarak Rusya-Türk işbirliğinin odak noktası olmasına rağmen tarım, sanayi ve gümrük alanlarında ortak çalışmaların da arttığını kaydetti.

Bakan ayrıca turizmin iki ülke insanlarını birleştiren bir alan olduğuna dikkat çekti.

“Protokolü imzaladık ve protokol hükümlerinin uygulanmasıyla bu alanlardaki iş birliğimizi geliştirmeye ve genişletmeye devam edeceğimizden eminim” dedi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x