Netanyahu’dan önceki başbakan Olmert halefini çok sert ifadelerle eleştirdi

7 Ekim’de Hamas’ın silahlı kanadı Kassam Tugayları’nı İsrail’e saldırısından sonra sistematik olarak sivil ayrımı gözetmeksizin Filistin’e saldıran İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya bir tepki de İsrail’in eski başbakanlarından Ehud Olmert’ten geldi.

2006-2009 yılları arasında başbakanlık görevini üstlenen Olmert, kendisinden sonra başbakanlık görevine gelen Netanyahu’nun “Sinir krizi” geçirme halinde olduğunu söyledi. Olmert, “7 Ekim’deki güvenlik zafiyetinin ardından bir sinir krizi geçirme halinde. Netanyahu’nun başbakan olarak kaldığı her dakika İsrail’e bir tehdit oluşturuyor” ifadesini kullandı.

“O BAY SAÇMALIK”

Politico’ya konuşan Olmert, “Netanyahu, yanlış hesaplamalar yüzünden oluşan ulusal güvenlik zafiyeti nedeniyle duygusal olarak dağıldı. Önceliğimiz bu savaşı bitirerek, Filistin devletinin oluşmasına dair görüşmelere geri dönmek. Netanyahu ezildi. Duygusal olarak mahvoldu, bu kesin. Yani başına çok kötü bir şey geldi. Bibi tüm hayatı boyunca Bay Güvenlik olduğu yalanıyla çalıştı. Ama aslında o Bay Saçmalık” dedi.

Olmert, “Başbakan olduğu her dakika İsrail için bir tehlikedir. Ciddiyim. Amerikalıların onun kötü durumda olduğunu anladıklarından eminim” yorumunu yaptı.

1196-1999 yılları arasında başbakanlık görevini yapan Netanyahu’dan sonra Ehud Barak, Şimon Peres ve Ehud Olmert bu görevi yürütmüştü. Olmert’ten sonra ise Netanyahu tekrar başbakanlık koltuğuna oturmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x