İnşaat devi Garanti Koza batı, bin 415 dairesi icradan satılacak

Temeli 1950’li yıllarda atılan Garanti Koza İnşaat AŞ için geçen yıl iflas kararı çıktı. İflas kararı ile birlikte şirketin tasfiye sürecine geçildi. Oluşan iflas idaresi, şirket varlıklarını satışa çıkardı. Varlıklar satılarak, borçlar ödenmeye çalışılacak.

DEV PROJESİ İCRALIK OLDU
Satışı istenen varlıklar arasında, şirketin en büyük projesi olan Esenyurt’taki Koza Park Sitesi de yer alıyor. İflas idaresi, dev projede yer alan yüzlerce daire ve dükkânı icardan satacak. İlk icra ihalesi 28 Aralık’ta başlıyor.

İlk ihalede varlıkların satılmaması halinde ikinci ihale 26 Ocak’ta düzenlenecek.

DEĞERİ 5 MİLYAR 500 MİLYON TL
Satışa çıkarılacak daire ve dükkânların sayısı bin 415. Söz konusu varlıların bedeli ise 5 milyar 500 milyon TL.

DEV PROJELER İNŞAAT ETTİ
Bugüne dek onlarca büyük projeye imza atan şirket bir süredir Esenyurt’ta bulunan yaklaşık 5 bin konutluk projesi sonrası mali sıkıntı yaşamaya başladı. Anılan projenin ilk iki etabını tamamlayan şirket, diğer etapları tamamlayamadı.

Anılan projeden daire veya iş yeri alan binlerce kişi ise bir süredir Garanti Koza’ya yönelik bir dizi dava açmıştı. Anılan kişiler arasında Suudi Arabistan, Kuveyt, Bahreyn ve Irak gibi ülkelerden yüzlerce yabancı alıcı da bulunuyordu. Öte yandan, şirketin sattığı projeden ev alan binlerce kişi ise ortada kaldı. Ünlü oyuncu Özge Özpirinççi de mağdurlar arasındaydı.

Şirket, Bulgaristan’da da 240 milyon Euro’luk bir proje başlatmış ancak tamamlayamamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x