İnce, İlgezdi ve Demirtaş sözleri… Özgür Özel tartışmaya girdi: Öyle olsaydı iki ismi aday yapmazdık

Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin “CHP kurultayında eski başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyenlerin tasfiye edildiğini, partide Kürtlere ve Alevilere kıyım yapıldığını” iddia ederek istifa etmesi CHP’de tartışmaları alevlendirdi. Konuya ilişkin CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Sözcü yazarı İsmail Saymaz’a konuştu.

Özel, “Ne Alevinin ne Kürt’ün tasfiye olduğu yok. Kendisi ‘Ben aday gösterilmedim’ deyip bunun üzerinden değerlendirme yapmış. Birkaç gün sonra o değerlendirmelerden pişmanlık duyacağını düşünüyorum. Üzüntüsüne veriyoruz.” dedi.

“ÜZÜNTÜSÜNE VERİYORUZ SONUÇTA DEĞİŞİM OLMASI LAZIM”

Özel, İlgezdi’nin istifasına ilişkin şöyle konuştu:

“Battal Başkan, uzun süredir yaptığı göreve aday gösterilmemesinin verdiği üzüntüyle -ki bunu anlıyorum- meseleyi nesnel ve tarafsız değil, öznel bir yerden değerlendirmiş. 900 aday açıkladık. Çok sayıda Alevi aday gösterdik. Alevi adaylara bakması lazım. Hangi Kürt’ün tasfiye edildiğini görmüş? Böyle bir şey yok. Aksine kaygı ve endişeye sebebiyet vermeyecek listeler var. Ne Alevinin ne Kürt’ün tasfiye olduğu yok. Kendisi ‘Ben aday gösterilmedim’ deyip bunun üzerinden değerlendirme yapmış. Birkaç gün sonra o değerlendirmelerden pişmanlık duyacağını düşünüyorum. Üzüntüsüne veriyoruz. Sonuçta değişim olması lazım.”

“KEMAL BEY’İ EN ÇOK DESTEKLEYEN İKİ ARKADAŞIMIZI ADAY GÖSTERDİK”

Özel, Kılıçdaroğlu destekçilerinin tasfiye edildiği iddialarına şöyle yanıt verdi:

“Kemal Bey’i en çok destekleyen iki arkadaşımızı Bursa ve Balıkesir’de aday gösterdik. Nereye koyacağız o zaman bu isimleri? İstanbul’da Kemal Bey’i destekleyen Bora Balcıoğlu, ankette önde çıktığı için aday gösterildi. Gülizar Emecan, Bahçelievler’in adayı, kongrede karşımızdaydı. Battal Bey’in aday gösterilmediği gün aday gösterilen 10 kişiden dördü kurultayda karşımızdaki isimdi. Bir tasfiye söz konusu değil. Bu iddiaları, yayınlanan aday listeleri yalanlıyor.

Hatta bana şöyle eleştiriler geliyor: ‘Siyaset bu kadar objektifliği kaldırmaz. Kendine yakın isimleri koymalıydın bazı yerlere. Kılıçdaroğlu’na yakın ve kongrede yanında durmayanları görevlendiriyorsun’ diyorlar. Böyle eleştiriler alıyorum. Battal Başkan da tam tersini iddia ediyor.”

Özel, İlgezdi’nin “Her tarafta Karadenizli, Trabzonlu lobisi olduğu” iddiasına da “yok” diye yanıt verdi; “Geçen seferden farklı olarak nerede çok Trabzonlu olmuş?” diye sordu.

İNCE’YE YANIT

Görüşmenin ardından CHP’ye yönelik sert eleştiriler yapan Memleket Partisi lideri Muharrem İnce hakkında da konuşan Özel, “İnce, ‘Başka dünyaların insanıyız’ diyor. Bir tane ilçe verince aynı dünyanın insanı mı oluyormuşuz? O yüzden açıklama yapmayayım” diye konuştu.

NEBİ HATİPOĞLU’NA: MİLLİ İRADE HIRSIZI!

Özel, İYİ Parti’den AKP’ye geçen ve ardından partinin Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Nebi Hatipoğlu için de “milli irade hırsızı” dedi.

Hatipoğlu için “Sütte leke var, bizim adaylarımızda yok. Ama karşımızda bir sabıkalı var. Hırsızlıktan sabıkalı” ifadelerini kullandı.

BAŞAK DEMİRTAŞ’IN ADAYLIK ÇIKIŞI

Özel, Başak Demirtaş’ın adaylık çıkışıyla ilgili olarak da “Tüm adaylıklar gibi o da demokratik bir hakkın kullanılmasına yönelik yaklaşımdır. Bir yorumum yok.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x